SimCity 5 – jak zacząć grę
- Paveł
- 29.12.2013
- 0
Jeżeli jesteście już w posiadaniu swojej kopii gry, to pora chyba zacząć całą zabawę. Początek naszej rozgrywki jest najważniejszy, gdyż to od niego zależy przyszłość naszego miasta, kierunku rozwoju i ewentualny sukces, bądź porażkę. Nad SimCity 5 spędziłem już sporo godzin i wiele razy zakładałem miasta. W tym krótkim poradniku przedstawię Wam podstawy, najważniejsze elementy, o których warto pamiętać na starcie.
Wybór regionu
Tak więc zaczynamy. Na pierwszy ogień idzie oczywiście wybór regionu. W zależności od naszych planów, umiejętności, musimy wybrać odpowiedni dla nas region. Regiony różnią się nie tylko ilością wolnych miast, czyli ewentualnymi sprzymierzeńcami, wsparciem, lecz przede wszystkim różnorodnym ukształtowaniem terenu oraz bogactwem ich ziem. Jeżeli szukacie wyzwań, wybierzcie nieco bardziej „pofalowany”, górzysty teren, z mniejszą ilością zasobów. Warto pamiętać iż wybierając tereny pustynne, które są dostępne dzięki dodatkowi miasta przyszłości, otrzymujemy również dość suche ziemie, przez co trudniej nam będzie zaopatrzyć miasto w wodę.
Wybór miasta
Gdy już zdecydujemy się dołączyć do danego regionu, bądź też stworzymy go sami, pora wybrać miasto. Warto zbadać wszystkie dostępne lokacje w danym regionie, aby wybrać najbardziej nam odpowiadające pod względem ukształtowania terenu, jak i dostępnych zasobów. Na starcie z pewnością przydadzą się spore zasoby wody, jak i dość silny wiatr. Kolejnym ważnym elementem będą z pewnością bogactwa danej ziemi (ropa, węgiel, ruda), w przypadku gdy planujemy miasto przemysłowe.
Pierwsze budynki
Jesteśmy już na własnym polu z dostępem do regionalnej autostrady. Pozostało nam jedynie podłączyć się do niej i poprowadzić niezbyt długą trasę wgłąb naszej pustki przy użyciu alei o średniej gęstości. Od głównej drogi będziemy mogli zacząć rozbudowywać poszczególne strefy naszego miasta. Zanim jednak zaczniecie budowę, przejrzyjcie mapy Waszego terenu. Musicie wiedzieć w jakim kierunku wieje wiatr oraz gdzie znajdują się poszczególne złoża.
W przypadku, gdy będziecie planować wydobycie jakiegoś surowca, postarajcie się oddalić strefę kopalni, przemysłu od stref mieszkalnych, źródeł wody, uwzględniając przy tym również kierunek wiatru. Unikniecie w ten sposób znacznego obniżenia wartości terenów oraz wzrostu zachorowalności Waszej ludności.
W pełni świadomi rozlokowania Waszych zasobów, możecie zacząć budowę pierwszych budynków. Oczywiście zaczynamy od stref mieszkalnych, które jednocześnie wymagają od nas energii elektrycznej, wody, oczyszczalni ścieków. Jeśli Wasze miasto jest jedynym w regionie, to o wszystko będziecie musieli zadbać sami. W przypadku jednak, gdy istnieją w regionie już rozwinięte miasta, to też możecie skorzystać z ich oferty. Oszczędzicie w ten sposób nieco gotówki (dopóki ich oferta będzie aktualna, a Wasze zapotrzebowanie nie będzie przekraczać możliwości innych miast).
Jeżeli gracie na nowym regionie, będziecie wówczas zmuszeni do wybudowania własnej elektrowni wiatrowej, a także wieży ciśnień, które z czasem rozwiniecie, bądź wymienicie na bardziej wydajne budowle.
Zapotrzebowanie mieszkańców
Nasi mieszkańcy z początku nie mają zbyt wielkich wymagań, jednak po czasie stają się one wyłącznie bardziej kosztowne. Gdy już zapewniamy odpowiednią ilość prądu, wody, a także odprowadzamy z czasem ścieki, przyjdzie pora na zapewnienie miejsc pracy. Tutaj z pomocą przychodzą strefy przemysłowe, którą są idealne dla niezamożnych mieszkańców. O ile strefy mieszkalne można dodawać do woli, to w przypadku stref przemysłowych oraz komercyjnych trzeba uważać. Dzięki wykresom możemy sprawdzać aktualne zapotrzebowanie na dane strefy. Lepiej stopniowo zmniejszać zapotrzebowanie na przemysł/usługi, aniżeli mieć niedobór pracowników.
Usługi, strefy komercyjne są potrzebne mieszkańcom, tak więc warto aby kilka budynków było w pobliżu. Z kolei strefa przemysłowa zanieczyszcza środowisko i nie jest mile widziana przez mieszkańców, tak więc warto uwzględnić ten fakt i oddalić ją od domostw.
Podsumowanie
Na samym starcie najważniejszy jest odpowiedni, przemyślany dobór regionu, miasta. Następnie stopniowo, powoli dodajemy odpowiednie strefy, zmniejszając jednocześnie zapotrzebowanie na nie, z uwzględnieniem umiejscowienia zasobów naturalnych, kierunku wiatru. Naszym priorytetem są oczywiście strefy mieszkalne, jak i przemysłowe które zapewnią miejsca pracy. Strefy usługowe wtopione w zamieszkałe tereny zwiększą wartość oraz satysfakcję mieszkańców, zwiększając jednocześnie również nasze zyski.
Dalsze elementy gry przedstawię w kolejnych, krótkich poradnikach już niedługo.
Tagi:gra / jak zacząć / poradnik / simcity / simcity 5