NVIDIA Shield, nowa konsola

 • Paveł
 • 6.03.2015
 • 0

Już od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem konsoli do gier, jednak nieustannie przerażają mnie koszta z tym związane oraz możliwości jakie będzie ze sobą niósł takowy sprzęt.

Obecnie mój dylemat jeszcze bardziej się powiększył ze względu na informację o nadchodzącej, kolejnej konsoli, tym razem od NVIDIA.

NVIDIA Shield, pojawić się ma już w okolicach maja w cenie około 200 dolarów, czyli w przypadku naszej waluty, może kosztować gdzieś w okolicach 600-700 zł. Cena jest niesamowicie zaskakująca, biorąc pod uwagę ceny konkurencyjnych konsol sięgających 1500 zł i więcej.

Co zaoferuje konsola NVIDIA Shield?

nvidia shield wygladOprócz niesamowitego, nowoczesnego wyglądu, otrzymujemy naprawdę ciekawy sprzęt pod kątem możliwości.

Konsola oparta jest na systemie Android TV, umożliwiającym oglądanie filmów, słuchanie muzyki, grę, czy uruchamianie aplikacji bezpośrednio na ekranie naszego telewizora.

shield kontrolerW skład zestawu wchodzi oczywiście kontroler Shield. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt iż otrzymamy wyłącznie jedno tego typu urządzenie, gdzie w przypadku konkurencyjnych konsol, dołączane są dwie sztuki.

Dla pojedynczego gracza, użytkownika z pewnością będzie to jednak wystarczająca ilość i przede wszystkim oszczędność.

Ważną kwestią jest oczywiście również strumieniowanie gier GRID. Co to takiego? Otóż jest to specjalna usługa w ramach której gry są strumieniowane na nasze urządzenie, konsolę. Tak więc naprawdę nasza konsola odbiera gotowy obraz i dźwięk z gry bezpośrednio z serwerów, na których uruchomiony jest nasz ulubiony tytuł. Efekt? Nie potrzeba pakować w konsolę najnowszych i najdroższych technologii, gdyż wszystko będzie się działo na serwerach, dzięki czemu nasza konsola nie będzie obciążana.

Więcej o strumieniowaniu gier GRID:

Nasuwa się więc pytanie – co z opóźnieniem? Z pewnością będzie wymagane odpowiednio szybkie łącze internetowe, jednak samo opóźnienie w grach jakie będzie się pojawiało nie powinno w żadnym wypadku wpłynąć na samą rozgrywkę, gdyż będzie niezauważalne.

W jakie gry zagramy na NVIDIA Shield?

Na samym starcie mamy otrzymać możliwość zagrania w około 50 tytułów, a w tym Doom 3, Crysis 3, Borderlands, Metro: Last Light. Dzięki jednak subskrypcji usługi GRID, otrzymamy możliwość uruchamiania znacznie bardziej wymagających, ciekawych tytułów jak Batman: Arkham Knight i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Tak więc bez usługi GRID konsola będzie zwykłą konsolę poprzedniej generacji. Z kolei subskrybując usługę GRID, otrzymamy możliwość uruchamiania także tych najnowszych tytułów co z pewnością może bardzo pozytywnie wpłynąć na potencjalny sukces konsoli.

Dodatki do konsoli

Oprócz podstawowej wersji konsoli wraz z jednym kontrolerem, będzie istniała możliwość zakupu akcesoriów, dodatków w postaci dodatkowych kontrolerów, pilota, podstawki umożliwiającej postawienie konsoli pionowo.

Dane techniczne urządzenia:

 • Procesor: NVIDIA Tegra X1 z 256-rdzeniowym procesorem graficznym Maxwell i 3 GB pamięci RAM
 • Funkcje wideo: Urządzenie obsługuje rozdzielczość 4K / UltraHD i płynności do 60 klatek na sekundę (obsługa standardów VP9, H265, H264)
 • Funkcje audio: Obsługa dźwięku w systemie 7.1 i 5.1 kanałów poprzez HDMI, Odtwarzanie dźwięku o częstotliwości próbkowania do 24-bitów/192kHz poprzez HDMI i USB
 • Pamięć masowa: 16GB
 • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.1/BLE
 • Interfejsy: Gigabit Ethernet, HDMI 2.0, Dwa gniazda USB 3.0 (Typ A), Micro-USB 2.0; Gniazdo MicroSD (obsługuje karty o pojemności do 128 GB); Odbiornik podczerwieni (zgodny z Logitech Harmony)
 • Funkcje do gier: Usługa strumieniowania NVIDIA GRID, NVIDIA GameStream
 • Waga i rozmiar: Waga: 23 uncji / 654 g; Wysokość: 8,3 cala / 210mm; Szerokość 5,1 cala / 130 mm; Grubość: 1,0 cal / 25mm

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

REKLAMA

Gry - wybierz na Ceneo