Logowanie wężykiem – czy to bezpieczne?

  • Paveł
  • 23.04.2014
  • 0

Od jakiegoś czasu Getin Bank oferuje możliwość logowania do swojego konta bankowego przy użyciu wężyka. Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym czy jest to w ogóle bezpieczne, a z kolei inni już od dawna z tego korzystają.

Przyznam szczerze, że niezbyt przepadam za logowaniem się na swoje konto bankowe przy użyciu łącza innego niż moje własne, domowe, prywatne. Podobnie ma się logowanie przy użyciu telefonu, tym bardziej że hasło do konta jest tak skomplikowane… .

Logowanie przy użyciu wężyka jest faktycznie bardzo proste i w przypadku telefonu jak najbardziej się sprawdza. Co jednak w kwestii bezpieczeństwa? Zacząłem się nad tym zastanawiać, gdy w spocie reklamowym usłyszałem iż jest to „zabezpieczenie opcjonalne”, czyli można się domyślać że niekoniecznie zalecane.

Ciężko uwierzyć że przesunięcie palcem po planszy kropek 4×4 jest równie dobre jak kilkanaście skomplikowanych, losowych znaków z klawiatury. Faktycznie, tak nie jest. Tradycyjne hasło to ogromna ilość możliwości nad którą musiałby pracować super-komputer, bądź cała sieć zwykłych pecetów.

W przypadku wężyka ilość kombinacji jest znacznie ograniczona, zważywszy że większość tego typu haseł będzie się rozpoczynała w rogu ekranu (jeśli będzie zależało nam na długości wężyka).

Osobiście w ogóle nie korzystam z bankowości przez telefon, gdyż w dalszym ciągu nie mam do tego przekonania, a już z pewnością nie w przypadku zabezpieczeń wężykiem… .

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

REKLAMA

Gry - wybierz na Ceneo