Komputer składany czy gotowy?

  • Paveł
  • 16.03.2014
  • 0

Każdy z nas prędzej czy później musi kupić, wymienić komputer. Nie wiem jak Wy macie, lecz ja za każdym razem stoję przed decyzją czy kupić gotowy, już złożony komputer, czy też może samemu go złożyć. Jest zbyt wiele za i przeciw, a wszystko ma swoje plusy i minusy.

Przyznam szczerze, że moja decyzja była zwykle dość szybka i wybierałem gotowy zestaw. Niestety poszukiwania takiego zestawu zwykle są nieco dłuższe, gdyż odnalezienie odpowiadającej mi oferty, gotowca który składałby się przynajmniej w 80 procentach z części, które chciałbym w nim posiadać, jest czasem trudne do zrealizowania. Nieraz już miałem prawie idealny produkt, lecz niestety okazywało się iż dysk twardy jest zbyt duży jak na moje potrzeby, a z kolei brakuje w nim pamięci RAM, itd.

Cóż więc na to poradzić? Trzeba znaleźć sprzęt najbliżej odpowiadający naszym potrzebom i pogodzić się z nieco innymi podzespołami.

Oczywiście zawsze możemy samodzielnie złożyć naszego potwora, jednak wymaga to od nas przynajmniej podstawowej wiedzy o komputerach. Dlaczego podstawowej? Otóż w sklepie, w którym będziemy zamawiać zwykle pracują ludzie, którzy się na tym znają i w razie czego jest szansa że poinformują nas o błędnym wyborze. Poza tym większość sklepów internetowych posiada już specjalne konfiguratory, które ułatwiają złożenie takiego pieca poprzez eliminowanie niekompatybilnych części.

Mówiąc wprost – zarówno zakup gotowego, jak i składanego komputera nie jest niczym trudnym. Jednak w przypadku składaka zawsze dobieramy części, które potrzebujemy, pomijamy te które już posiadamy. W efekcie oszczędzamy nieco grosza… . Ponadto w dowolnym momencie możemy otworzyć obudowę i wymienić poszczególne podzespoły.

Jako że jednak na dniach odebrałem swój komputer z reklamacji, to mam też informację, która mocno przemawia za zakupem gotowca. Otóż w moim przypadku komputer samoczynnie wyłączał się, temperatura na procesorze wzrosła według czujników. Wniosek był prosty – wymiana pasty termoprzewodzącej i zastosowanie lepszego chłodzenia. Z powodu posiadania gwarancji wysłałem go do serwisu, aby jej nie stracić. Serwis rzecz jasna posiadając lepsze narzędzia sprawdził dokładnie problem i po odesłaniu części do producenta okazało się iż potrzebna jest wymiana procesora oraz płyty głównej. Co za tym idzie, gdybym posiadał składaka, dojście do przyczyny usterki byłoby trudniejsze i mogłoby potrwać znacznie dłużej, gdyż pewnie pojedynczo wysyłałbym elementy na dwutygodniową reklamację, próbując dojść w czym tkwi problem. Tymczasem w przypadku, gdy serwis ma cały sprzęt, może dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości.

Moje zdanie na ten temat jest proste. Jestem zwolennikiem gotowców, gdyż w przypadku awarii i tak trzeba czekać na powrót danego podzespołu, a odesłanie całości może być dla nas lepszym rozwiązaniem – serwis wykryje wszelkie nieprawidłowości i zadziała. Niestety przy gotowcach zapłacimy więcej, a do tego będą posiadały podzespoły, które nie będą nas satysfakcjonować w stu procentach.

Ostateczna decyzja należy jednak do Was.

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

REKLAMA

Gry - wybierz na Ceneo