Skąd pomysł na założenie kanału Paveł na YouTube?

  • Paveł
  • 10.03.2020
  • 1

Tak naprawdę moją pierwszą myślą i krokiem było nie założenie kanału, tylko strony. Dokładnie tej, na której się właśnie znajdujesz. Dosłownie po jej powstaniu (trwało to trochę – wykupić domenę, hosting, postawić system CMS i stworzyć odpowiedni szablon), na następny dzień postanowiłem założyć kanał na YouTube i tak 23 sierpnia 2013 roku zacząłem swoją przygodę.

Co najlepsze, kanał z początku nosił nazwę Gracz.net.pl i miał być rozszerzeniem strony. Stąd w adresie kanału jest gracznetpl, a nie pavel, pavelel, pavelyt, czy cokolwiek innego.

Kolejnego dnia stwierdziłem, że prowadzenie czegoś „na poważnie”, jak to zwykle robiłem w przypadku poprzednich stron, nie będzie „fajne” – bo to w końcu gry, zabawa… . Ostatecznie postanowiłem, więc zmienić nazwę kanału na, no właśnie… . Wiele godzin myślałem co będzie najbardziej odpowiednie. Wszyscy w sieci mają jakieś ksywki, więc imię i nazwisko lub samo imię nie będzie najlepsze na kanale z grami. No może gdyby to był jeszcze kanał ukierunkowany na podróże, to imię i nazwisko byłoby spoko… . Finalnie zdecydowałem się na Paweł Paveł.

Co było wcześniej? Tak naprawdę swoją przygodę zacząłem w 4 klasie szkoły podstawowej, gdy zaczęły się pierwsze lekcje z informatyki. Wówczas założyłem pierwszego bloga. To było chyba na Onecie.

YouTube wtedy nie istniał, kupowało się wtedy książki z adresami przydatnych stron internetowych (serio – coś jak książka telefoniczna, tylko z adresami stron www). Google powstało w 1998 roku, miało ledwo 3 latka, także nie było jeszcze tak popularne w naszym kraju i gigantyczne jak teraz. O stronach dowiadywaliśmy się przez znajomych lub przez wcześniej wspomniane książeczki.

Wówczas Pani z informatyki powiedziała, że blog na Onecie, to za mało, abym dostał dodatkową ocenę, czy wyższą ocenę na koniec roku. Stąd w okolicach 5-6 klasy szkoły podstawowej, gdy większość uczyła się co to komputer i ćwiczyła rysowanie w Paint, tworzenie folderów na pulpicie, my wspólnie z kolegą Michałem stworzyliśmy stronę przy użyciu Notatnika i języka HTML. Oczywiście nie była to jakoś specjalnie rozbudowana strona. Zmiana koloru tła, jakiś tekst, link, itp.

W gimnazjum zacząłem prowadzić swoją pierwszą stronę, którą zamieściłem na darmowym hostingu. Newsy dotyczące systemów operacyjnych. Ponadto dużo reklam, wyskakujących okienek, wciskanych przez hosting, na których nic nie zarabiałem, ale nie było mnie stać na płatny hosting i domenę. Koszt hostingu i domeny oscylował w okolicach 300-400 zł, a zarobki w naszym kraju to było jakieś 1000 zł miesięcznie… .

Stopniowo rozwijałem swoje umiejętności kodowania, języka HTML i PHP, finalnie tworząc kolejną stronę na płatnym hostingu, pod własną domeną. Pod koniec gimnazjum zafascynowały mnie inne systemy, stworzyłem zupełnie nową stronę, poświęconą Linux. Newsy, porady dotyczące głównie dystrybucji Ubuntu i Mint.

Wówczas też zacząłem recenzować routery, głównie Linksys by Cisco. Strona miała swoich czytelników, także dostawałem routery od producenta współpracujące z Linuksami, które wówczas kosztowały po 700-1000 zł. Zarobki na tamte czasy wynosiły połowę dzisiejszych, także to było naprawdę dużo.

Niestety pod koniec szkoły średniej musiałem zamknąć stronę. Miałem tyle nauki w związku z przygotowaniami do matury, że nie miałem czasu na pisanie kolejnych poradników i śledzenia co się dzieje w świecie nowoczesnych technologii.

Dopiero w 2013 roku, gdy już rozpocząłem swoją pierwszą pracę, miałem na tyle dużo wolnego czasu, że postanowiłem założyć tą stronę, a finalnie kanał o grach.

Około 3 lata po regularnym prowadzeniu kanału dzień w dzień, okazało się że mogę się z niego utrzymać. Co więcej nie potrafiłem już pogodzić prowadzenia kanału z pracą. Nie wysypiałem się i byłem ciągle zmęczony. Praca czy kanał? Decyzja była prosta.

Tagi: / /

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *