Mój pierwszy komputer. A Wasz jaki był?

  • Paveł
  • 28.04.2020
  • 1

Jaki był Wasz pierwszy komputer? Pochwalcie się w komentarzach.

Mój pierwszy pecet dostałem w 2000 roku, czyli 20 lat temu! Kosztował jakieś 2000 zł i nie zgadniecie jaki był mocny… . O jego parametrach nieco później.

Cudowna, biała obudowa, która zrobiła się z czasem bardziej żółta… . Imponującej wielkości monitor CRT o przekątnej 15 cali. Ważył chyba z 15 kg, miał gigantyczną dupę i również tracił swą biel z upływem czasu.

Biała, zwykła klawiatura i mysz na kulkę. Niektórzy pewnie nie wiedzą o co chodzi, ale kiedyś nie było myszek optycznych/laserowych. Ciężka, ogumowana kulka, pełniła rolę czujnika. To się nazywało „precyzja”. Szczególnie jak podczas gry mysz przestała działać i trzeba było czyścić kulkę, bo nałapała brudu z biurka.

Systemem operacyjnym był wówczas Windows 98. Szary pasek start i epicko kanciaste okienka. Na tapecie miałem agenta Smitha z filmu Matrix (wówczas dopiero co wyszedł do kin). Rok później lub dwa miałem już słynnego XP z niebieskimi, bardziej zaokrąglonymi okienkami – nowoczesność… .

No dobrze, ale przejdźmy do tego co skrywała ta bestia:

  • Procesor Intel Pentium 4, 1400MHz
  • Grafika zintegrowana
  • RAM: 128 MB (w moim obecnym jest 128 GB)
  • Dysk twardy: 80 GB

Imponujące parametry, co nie?

Jestem w szoku jak to wszystko, szybko poszło do przodu. Obecnie telefony mają kilkadziesiąt razy więcej RAMu niż mój pierwszy PC!

Przy okazji, obecne telefony nie są tak wytrzymałe, jak te pierwsze modele (powiedzmy Nokia 3310). Nie wytrzymują już rzucenia o ścianę, czy zrzucenia z 4 piętra. Rozpadają się zwykle po wypadnięciu z kieszeni (50 cm lotu, czasem wystarczy nawet mniej…).

Oferują jednak znacznie więcej niż grę wężyk, dzwonienie, sms… – tutaj gigantyczny plus dla nowej technologii. Mogliby jednak coś zrobić z tą odpornością na upadki, nieprawdaż?

Internet wówczas był równie kosmiczny. Abonament jakieś 160 zł miesięcznie za imponujące 128 kb/s. Tak – kilobity, nie megabity jak teraz są! Przypomnę, że 1024 kb/s to 1 Mb/s.

Dla przykładu, obecnie internet w moim miejscu zamieszkania, to jakieś 30 parę złotych za 150 Mb/s. Czyli taniej około 5 razy, a sam internet szybszy 1200 razy! Szok!

To były czasy… . Ale nie wracajmy do nich!

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *