Gry - porównaj ceny

Mechaniczna, stylowa i z wymiennymi przełącznikami – recenzja klawiatury Thor 303

  • Rajsi
  • 9.11.2022
  • 0

Ilość klawiatur na rynku jest naprawdę wielka. Szukając tego idealnego ziarnka piachu na ogromnej pustyni bierzemy pod uwagę wiele czynników takich jak chociażby wygląd, zastosowanie, specyfikacje, podświetlenie, cenę i wiele innych. Przecież grając w ulubione gry chcemy, by nasza klawiatura była w pełni dostosowana do naszych wymagań, a przy tym najlepiej, gdybyśmy nie musieli wydać na nią całego majątku. Co byście powiedzieli, gdybym oszczędził Wam czasu na szukanie i znalazłbym za Was klawiaturę, która spełni te wszystkie wymagania, a do tego nie kosztuje ogromnych pieniędzy?

Przychodzę z rozwiązaniem Waszych wszystkich problemów i propozycją sprzętu, nad którym naprawdę warto się pochylić.
Otóż dzisiaj biorę pod lupę klawiaturę Thor 303 od zapewne dobrze Wam znanego polskiego producenta – Genesis. Firmę cechuje to, że znajdziemy u nich sporą kolekcję najróżniejszego sprzętu przeznaczonego dla graczy. A co najważniejsze Genesis oferuje gamingowe akcesoria w naprawdę dobrych cenach, co może niektórym zasugerować pogorszenie jakości wykonania. Otóż nic bardziej mylnego! Sprzęt od Genesis mimo bardzo atrakcyjnych cen, zachowuje wysoki poziom, a jakość akcesoriów spokojnie może konkurować z tymi z najwyższej półki, za ceny, przez które oczy same szerzej się otwierają.

Thor 303 to klawiatura mechaniczna łącząca świetną specyfikacje ze stylem i niecodzienną, lecz wyjątkowo fascynującą białą oprawą. Jej wielkim atutem jest nieczęsto spotykana opcja wymieniania bezproblemowo całych przełączników. Aluminiowa obudowa wzmaga wytrzymałość klawiatury wraz z klawiszami o żywotności do 50 milionów kliknięć. Do tego przepiękne oświetlenie RGB robi z Thor 303 maszynę o bardzo dobrej specyfikacji, która również fantastycznie prezentuje się na biurku. Wszystko to skompresowane w sprzęcie nieprzekraczającym ceny 270 zł.
Zapraszam więc do recenzji, w której bliżej przyjrzymy się cechom Thor 303 oraz poznacie moje osobiste odczucia po użytkowaniu klawiatury już od pewnego czasu.

 

SPECYFIKACJA 

Zacznijmy od najpotrzebniejszej specyfikacji technicznej, żebyście wiedzieli na czym Thor 303 bazuje:

Typ klawiatury:
Mechaniczna
Typ przełącznika:
Outemu Brown
Rodzaj klawiatury:
Pełnowymiarowa
Podświetlenie:
RGB (16 milionów kolorów)
Komunikacja:
Przewodowa
Długość przewodu:
1,8 m
Siła nacisku do aktywacji klawisza:
55 g
Dystans do aktywacji klawisza:
1.8 mm
Żywotność klawiszy:
50 mln
Czas reakcji:
8 ms
Wymiary:
442 mm X 136 mm X 36 mm

 

 

UNBOXING 

Opakowanie:

Zacznijmy jednak od pierwszej, podstawowej czynności, którą wykonujemy po zakupie klawiatury – obadanie opakowania oraz samo odpakowanie. Klawiatura Thor 303 jest zapakowana naprawdę bardzo solidnie. Na frontowej ściance możemy standardowo zobaczyć jak prezentuje się klawiatura wraz z nazwą modelu, informacją o RGB oraz przełącznikach Outemu Brown. Szczegółowe informacje możemy jednak znaleźć z tyłu opakowania. Mamy tam krótki opis klawiatury wraz z techniczną specyfikacją oraz poszczególnymi cechami sprzętu.

Box:

Tak jak już wcześniej wspomniałem – Thor 303 jest zapakowany naprawdę starannie. Po ściągnięciu zewnętrznego opakowania ukaże nam się solidny box, w którym umiejscowione jest serce czyli sama klawiatura. Thor 303 jest tam umieszczony dość ciasno, dzięki czemu nie musimy się martwić o nasz sprzęt podczas transportu. Ponadto znajdziemy na niej delikatną piankę, która formuje się w woreczek dla naszej klawiatury.

 

Zawartość pudełka:

Oczywiście w pudełku nie znajdziemy tylko samej klawiatury! Znajduje się tam również krótka i treściwa instrukcja obsługi, zestaw naklejek, klucz do wyciągania klawiszy oraz klucz do wyciągania samych przełączników. Ponadto są tam również dwa dodatkowe przełączniki Outemu Brown. Nie znajdziemy tam jednak dodatkowych klawiszy W, A, S, D o innym kolorze czy innej strukturze powierzchni – np. bardziej chropowate, by zmniejszyć tarcie występujące między naszymi palcami, a owymi klawiszami.

 

WYGLĄD I BUDOWA 

Kolor: 

Czas przejść do cech typowo zewnętrznych czyli samego wyglądu i budowy klawiatury Thor 303.
Zacznijmy od tego co najbardziej rzuca się w oczy czyli kolor! Widząc Thor 303 już w pierwszych sekundach można stwierdzić, że jest ona nietypowa, a to wszystko za sprawą białej oprawy. Klawiatury już od bardzo dawna są produkowane w dużej większości w kolorze czarnym, co przyczyniło się, że gracze są raczej mocno do tego przyzwyczajeni. Przyznam się, że również myśląc o klawiaturze zawsze wyobrażałem sobie czarny sprzęt. Można powiedzieć, że biały kolor jest na tyle niecodzienny, że miałem obawy jak będzie to finalnie wyglądać na klawiaturze. Obawy te były jednak absolutnie niepotrzebne. Już od pierwszych chwil, gdy zobaczyłem Thor 303 „na żywo” zakochałem się w tym kolorze. Biała oprawa sprawia, że klawiatura jest bardzo stylowa i nietuzinkowa przez co świetnie odznacza się w gamingowym zestawie na biurku.
Biały jest kolorem, który odbija światło każdego koloru. Zauważyłem, że fakt ten przyczynia się w olbrzymi sposób na podświetlenie klawiatury, o którym będzie mowa później. Warto jednak podkreślić, że właśnie przez białą oprawę Thor 303, kolory pochodzące z podświetlenia RGB pięknie rozchodzą się po całej klawiaturze, dając dużo lepszy efekt niż w przypadku klawiatury czarnej.

Klawisze:

Same klawisze są umiejscowione dość wysoko, dzięki czemu podczas sprzątania klawiatury nie będzie problemu z zakleszczającymi się okruszkami między przełącznikami. Ponadto dzięki temu światło nie jest zamykane pod nisko usadowionymi klawiszami, co przekłada się na efektowność RGB.
Rzuciły mi się również w oczy same znaki na klawiszach. One również nie są czarne, a szare i dodatkowo są naniesione w innej czcionce niż na typowych klawiaturach.

Materiał wykonania:

Thor 303, jak już wyżej wspominałem – nie jest zbudowana z samego tworzywa sztucznego. Obudowa, na której znajdują się klawisze wykonana jest z aluminium, co przekłada się na wytrzymałość sprzętu i jego solidność, lecz także wagę. Jednak osobiście uważam, że waga klawiatury czyli 1152 gramów jest jej plusem, ponieważ mając ją w rękach czuje, że trzymam porządny sprzęt, aniżeli lekką, plastikową „zabawkę”.

Kabel:

Sama obudowa ma również trzy małe wycinki – z tyłu i po dwóch bokach klawiatury. Służą one do rozsądnego zarządzania kablem, dzięki czemu poprowadzimy go w optymalny sposób dla naszego stanowiska. Zwiększymy tym samym porządek i zmniejszymy prawdopodobieństwo plątania się kabla blisko naszej klawiatury. Warto od razu wspomnieć, że sam kabel ma 1,8 metra długości i zakończony jest pozłacanym złączem USB typu A. Znajduje się on również w srebrnym oplocie, co przyczyni się z pewnością na jego żywotność.

Spód:

Na dole klawiatury znajdziemy cztery małe podkładki anty-poślizgowe, dzięki czemu Thor 303 naprawdę dobrze trzyma się biurka. Śmiało mogę powiedzieć, że jeszcze ani razu nie przydarzyła mi się sytuacja, gdzie klawiatura odjeżdża mi od palców podczas użytkowania. Spód posiada także dwie, również anty-poślizgowe łopatki, po których wysunięciu podniesiemy naszą klawiaturę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UŻYTKOWANIE – KLAWISZE I PRZEŁĄCZNIKI 

Klawisze: 

Thor 303 cechuje się mechanicznymi przełącznikami Outemu Brown, które są dość uniwersalne dzięki czemu będą bardzo dobre zarówno do gier jak i standardowego użytkowania. Punkt aktywacji klawisza to zaledwie 1.8 mm, a siła nacisku to 55 gram. Muszę przyznać, że moje odczucia co do przycisków są bardzo pozytywne. Klawisze są idealnie zoptymalizowane i zaprojektowane dosłownie w złotym środku ich działania. Co to oznacza? Klawisze aktywują się na tyle wysoko, że jeszcze nie zdarzyła się się sytuacja, w której klawisz nie został aktywowany, pomimo jego naciśnięcia przez zbyt słabe lub lekkie tapnięcie. Dodatkowo przyciski posiadają delikatny opór podczas samego klikania, co przekłada się na wyraźne odczucie naciśnięcia klawisza – to powoduje, że raczej nie naciśniemy przez przypadek niechcianego przycisku podczas pisania.

Głośność: 

Kolejnym aspektem jest głośność klawiszy. Przełączniki Outemu Brown są zazwyczaj określane jako te średnie pod kątem głośności. Nie są one ani bardzo ciche, ani bardzo głośne. Osobiście uważam, że faktycznie coś w tym jest. Klawiatura absolutnie nie należy do tych cichych, lecz trzeba również powiedzieć, że nie jest też bardzo głośna. Musimy jednak brać pod uwagę, że naciskanie klawiszy jest słyszalne, a dla niektórych graczy może nawet i dość głośne.

Hot Swap:

Dużym aspektem Thor 303 jest oczywiście technologia Hot Swap, która pozwala na bardzo szybką wymianę samych przełączników, dosłownie bezproblemowo. Oznacza to tyle, że nie potrzebujemy lutownicy czy specjalistycznej wiedzy, by się za to zabrać. Wystarczy nam tylko i wyłącznie metalowy klip, który dostajemy w zestawie. Z jego pomocą wyciągniemy pionowo przełącznik, a następnie błyskawicznie włożymy nowy. Opcja ta pozwala nam chociażby dostosować klawiaturę do naszych potrzeb przez zmienianie rodzajów przełączników czy na przedłużenie życia naszego sprzętu, które i tak starczy na długo dzięki żywotności klawiszy aż do 50 milionów kliknięć.

N-Key Rollover i klawisze funkcyjne:

Kolejną ciekawą funkcją jest N-Key Rollover czyli nic innego jak Anti-Ghosting. Technologia ta w bardzo szybki sposób przekazuje informacje do komputera i zapisuje kolejność naciśniętych przycisków. Sprawia to, że niezależenie od tego ile naciśniemy klawiszy – klawiatura bezproblemowo odczyta każdy z nich. Dodatkowo Thor 303 posiada oczywiście klawisze funkcyjne, które pozwolą nam na wygodne zarządzanie i kontrolowanie aplikacjami.

 

PODŚWIETLENIE 

Przyszła pora na jedną z najlepszych cech klawiatury Thor 303 czyli RGB PRISMO EFFECT.
Jak wszyscy wiemy – klawiatura gamingowa bez podświetlenia jest nic niewarta, więc nie mogło tego zabraknąć w przypadku modelu Thor 303.

Opis:

Lekko podniesione klawisze oraz biała oprawa odbijająca światło wszystkich kolorów sprawiają, że podświetlenie wygląda po prostu przepięknie. Do dyspozycji mamy aż 20 różnych trybów oświetlenia. Od podstawowych fal czy migania, do bardziej zaawansowanych opcji, które naprawdę robią niesamowite wrażenie.
RGB możemy sterować z poziomu aplikacji jak i samej klawiatury. Sprzęt jest wyposażony w przyciski odpowiadające zmienianiu trybów, kolorów, jasności oraz szybkości animacji.
Dzięki temu możemy w błyskawiczny sposób dostosować oświetlenie naszej klawiatury do naszych wymagań. Przyznam szczerze, że genialnie prezentujące się RGB wraz z wieloma trybami sprawiają, że Thor 303 to klawiatura posiadająca najlepsze podświetlenie jaką do tej pory posiadałem na swoim biurku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPROGRAMOWANIE 

Dochodzimy w końcu do części software czyli oprogramowania, które możemy pobrać, by ustawić bardziej zaawansowane opcje klawiatury.
Genesis przygotował dla posiadaczy Thor 303 specjalnie dedykowaną aplikację, w której możemy spersonalizować naszą klawiaturę. Jest ona dość pomocna dla bardziej wymagających graczy, lecz w mojej ocenie nie jest niezbędna do zwykłego użytkowania klawiatury.

  • STĄD pobierzemy aplikacje!
Funkcje: 

Oprogramowanie pozwoli nam na tworzenie własnych profili, z poszczególnymi opcjami, które dzięki wewnętrznej pamięci klawiatury zostaną zapisane nawet po podłączeniu sprzętu do innego komputera. Aplikacja umożliwi również ustawienie makr czy włączenia dowolnego programu wybranym przyciskiem. Nie zabraknie w niej również sterowania całym oświetleniem, a w tym tworzenie indywidualnego trybu podświetlenia.

 

PODSUMOWANIE 

Plusy:

Klawiatura Thor 303 od Genesis to świetna opcja dla graczy, którzy szukają stylowego sprzętu z naprawdę dobrą specyfikacją. Biała oprawa wraz z pięknym podświetleniem RGB sprawiają, że maszyna wraz ze swym niecodziennym wyglądem prezentuje się fantastycznie na biurku.
Możliwość wymieniania przełączników bez żadnego problemu również dodaje klawiaturze dużego plusa, ponieważ opcja ta jest raczej rzadkością wśród innych sprzętów.
Dodatkowo same klawisze są idealnie zoptymalizowane i zaprojektowane dosłownie w złotym środku ich działania – o czym wspominałem wcześniej. Powoduje to, że osobiście bardzo przyjemnie pracuje mi się na Thor 303. Granie, pisanie czy po prostu samo „klikanie” jest dla mnie wręcz satysfakcjonujące, co przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania.

Minusy:

Minusy? Musze przyznać, że musiałem się nad nimi głębiej zastanowić, a i tak finalnie nie znalazłem ich dużo – dokładnie „aż” dwa. Pierwszym z nich jest to, że mimo wszystko dla niektórych graczy przyzwyczajonych do cichych klawiatur, Thor 303 może wydawać się dość głośna. Osobiście brakuje mi w niej również dodatkowych klawiszy W, A, S, D z innym kolorem czy teksturą dołączonych do zestawu.

Gdzie kupić? 

Osobiście uważam, że klawiatura jest naprawdę dobrym, porządnym i stylowym sprzętem, także z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić. Jeśli zdecydujecie się na jej zakup lub jakiegokolwiek innego sprzętu na stronie Genesis to pamiętajcie, że z kodem PAVEL macie 10% zniżki na calutki asortyment!

  • Klawiaturę Thor 303 możecie kupić TUTAJ!

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

NIE PRZEGAP OKAZJI:

Laptopy i komputery - zobacz ceny