Którą konsolę wybrać jak wyjdzie? PlayStation 5 czy Xbox Series X?

  • Paveł
  • 17.06.2020
  • 1

Premiera obu konsol nowej generacji zbliża się coraz większymi krokami. PlayStation 5 (pod koniec roku 2020 – idealny prezent na Święta) oraz Xbox Series X (prawdopodobnie 26 listopada 2020)– już Was widzimy na horyzoncie.

O obu konsolach wiemy już praktycznie wszystko, co może nam pomóc w wyborze odpowiedniej dla nas.

 

Czy warto przechodzić na nową generację konsol?

Z jednej strony, na samym początku nie będzie zbyt wielu, nowych gier pod nową generację konsol. Oczywiście pojawi się nieco gier na premierę – zarówno dla jednej, jak i drugiej konsoli. Z pewnością też, będą to tytuły przyciągające uwagę (przynajmniej większości z nas). Tutaj myślę, że to kwestia indywidualna.

Jeśli chcesz lub musisz zagrać w najnowszą grę, to po prostu musisz się przesiąść na nową konsolkę. Co więcej, prędzej czy później nie będziesz miał wyjścia, chyba że już zawsze będziesz chciał grać w te same gry, klasyki.

Kolejna rzecz o której warto wspomnieć, to podzespoły. Te wpłyną na znacznie lepsze, płynniejsze działanie obecnych gier. Pamiętajcie, że jest kompatybilność wsteczna, także gry które obecnie macie, również odpalicie na kolejnej generacji!

W końcu GTA Online dostanie ulepszoną grafikę, na sesjach publicznych, z większą ilością osób przestanie być udręką, niestabilnych klatek! Więcej info o GTA Online na nowych konsolach: kliknij po szczegóły

Dobra, zanim podejmiemy decyzję, przyjrzyjmy się jeszcze kilku kwestiom.

 

Wydajność obu konsol – porównanie

Która konsola będzie najmocniejsza, najbardziej wydajna, da nam najwięcej fps w grach i najlepszą grafikę? Zerknijmy na bebechy, co każda z konsol kryje w środku.

PlayStation 5 Xbox Series X
Moc obliczeniowa 10,28 teraflopów 12 teraflopów
Procesor AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,5 GHz (zmienna częstotliwość) AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,8 Ghz
Grafika AMD RDNA 2 (36 jednostek obliczeniowych, taktowanie 2,23 GHz o zmiennej częstotliwości) AMD RDNA 2 (52 jednostki obliczeniowe, taktowanie 1,825 GHz)
RAM 16 GB GDDR6 16 GB GDDR6
Przepustowość RAM 448 GB/s 10 GB 560 GB/s 6 GB 336 GB/s
Dysk SSD 825 GB 1 TB
Możliwość rozbudowy dysku slot NVMe SSD karta pamięci 1 TB
Rozdzielczość 8K, natywne 4K/60 fps w grach 8K, natywne 4K/60-120 fps w grach
Ray tracing TAK TAK
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray 4K UHD Blu-ray

 

Jak widać po podzespołach, Xbox Series X ma przewagę nad rywalem. Czy, aby na pewno? Sugeruję wziąć pod uwagę jeszcze system, optymalizację. Wystarczy wziąć na ten przykład Windowsa i macOS. Laptop od Apple na znacznie słabszych podzespołach jest znacznie bardziej wydajny od mojego, wypasionego komputera stacjonarnego.

Konsole obecnej generacji, w porównaniu do obecnych komputerów, mają dość słabe podzespoły. Mimo to świetnie sobie radzą z najnowszymi tytułami. Odpowiedź – optymalizacja oprogramowania pod dany sprzęt!

Różnica de facto nie jest aż tak duża. Jeśli więc Sony postawiło na optymalizację, to faktycznie może być bardziej wydajne, od bardziej napakowanego Xbox. Tego dowiemy się dopiero, gdy odpalimy obie konsole i sprawdzimy je w boju.

Zaznaczyłbym tutaj jednak, że to konsole i finalna wydajność nie jest tak istotna, jak w przypadku pecetów. Pamiętajcie o ważnej zasadzie – to gry są tworzone pod konsole, a nie jak w przypadku pecetów – pecety pod gry.

 

Dostępność gier na obu konsolach

Ważna kwestia do poruszenia. Na każdej z konsol będą inne gry. Mam na myśli exclusive, które są wydawane, specjalnie tylko na konkretną konsolę. W jedne gry zagracie tylko na PS, w inne tylko na Xbox. Z popularniejszych tytułów, które mogą Was zainteresować, to:

PlayStation 5 Xbox Series X
Uncharted Forza Horizon
Spider-Man Gears of War
Horizon Zero Dawn Halo Infinite
The Last of Us Senua’s Saga: Hellblade 2
Gran Turismo
God of War

 

Osobiście bardziej do mnie przemawia pod tym kątem PlayStation. A do Was?

 

Wygląd i wymiary konsoli

Konsole różnią się miedzy sobą wielkością, jak i wyglądem. Osobiście naprawdę nie zwracam uwagi na wygląd. To po prostu ma dobrze działać i dawać przyjemność z rozgrywki w rozsądnej cenie.

Jednakże warto uwzględnić wymiary, żeby zobaczyć czy zmieścimy je na swojej półce. Zarówno jedną, jak i drugą konsolę można postawić pionowo, jak i położyć poziomo. Nie przejmujcie się fikuśną bryłą PS5, można ją położyć.

Jak prezentują się wymiary?

PlayStation 5 Xbox Series X
szerokość b/d 15,1 cm
głębokość b/d 15,1 cm
wysokość b/d 30,1 cm

 

Niestety dokładne wymiary PS5 nie są jeszcze znane, jednak internauci na podstawie wielkości portu USB oraz wielkości napędu, przewidują, że to będzie prawdziwy gigant wśród konsol! PS5 będzie znacznie większe od obecnego PS4! Wysokość przewidywana jest do około 40 cm!

Miejmy więc nadzieję, że grafiki, render konsoli PlayStation 5, to po prostu brak zachowanych proporcji USB do konsoli. W innym wypadku część z nas będzie musiała pozbyć się czegoś z półki, albo montować znacznie większe… .

Cena konsol

Wszyscy spodziewają się cen na poziomie 399-499 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki to 1500-2000 zł. Tutaj nie ma co gdybać, musimy poczekać do chwili aż konsole pojawią się w sklepach. Wtedy będziemy mieli pewność co do ceny.

Kto wie, może jakiś sklep zorganizuje jakąś promocję. Niższa cena, bonusowy upominek do konsoli? Byłoby fajnie.

 

Abonament na konsoli

Obecnie, aby grać z innymi na konsoli, trzeba opłacać abonament. Jak pewnie wiecie lub nie, najbardziej opłacalny jest abonament z konsol Xbox.

Już wiele razy był na promocji dla nowych osób za symboliczne 4 zł za 3 miesiące. Do tego oferuje kilkaset gier w ramach abonamentu (jednocześnie na konsolę Xbox, jak i PC w ramach jednego abonamentu)! Wersja Xbox Game Pass Ultimate (konsola+pc), to bez promocji 54,90 zł. Na samą konsolę – 40 zł.

Jak przy tym wypada PlayStation Plus? Koszt miesięczny to 37 zł, chyba, że z góry zapłacimy za cały rok, wówczas 168 zł. W ramach tego dostajemy 2-3, czasem 4 gry co miesiąc. Niektóre to hity, ale są miesiące kiedy pojawia się tandeta, z której cieszy się niewiele osób.

Pod tym kątem zdecydowanym liderem jest konsola Microsoftu.

 

Zapytaj znajomych

Jeśli masz znajomych, z którymi lubisz grać, bądź chciałbyś pograć, to musisz ich uwzględnić przy tej decyzji. Niestety fajne gry, które umożliwiają cross-platform, czyli grę miedzy platformami, można zliczyć na palcach jednej dłoni, no może dwóch.

Dobrze, aby Twoi znajomi posiadali tą samą konsolę co Ty, inaczej w przypadku niektórych tytułów, może się okazać potrzeba szukania nowych kolegów do gry.

 

Którą więc kupić?

Tutaj ostateczna decyzja należy do Ciebie. Żadna decyzja nie jest zła i zależna jest ona wyłącznie od Twoich potrzeb, upodobań co do gier.

Na podstawie tych wszystkich punktów wyszło mi że potrzebuję obie konsole. Na każdej są gry, w które chce zagrać, a do tego moi widzowie są podzieleni na PS, Xbox oraz PC. Muszę więc posiadać praktycznie każdą platformę.

A Wy na co się decydujecie?

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

REKLAMA

Laptopy i komputery - zobacz ceny