Konsola czy PC? Co lepsze? Co warto?

  • Paveł
  • 19.06.2020
  • 3

Niedawno porównywałem PlayStation 5 do Xbox Series X. Mamy już na tyle dużo informacji o ich parametrach, wyglądzie, że można spokojnie porównywać i wstępnie decydować, co będzie lepszym wyborem. Cały wpis znajdziecie pod tym linkiem

PlayStation 4 czy Xbox One?

Jeśli ktoś mnie zapyta czy opłaca się kupić PlayStation 4 lub Xbox One, to od razu mówię – ziomek/ka, poczekaj już te 5-6 miesięcy do premiery kolejnej generacji konsol. Chyba, że masz hajsu jak lodu, wówczas Twoje pytanie i rozmyślenia nad opłacalnością nie mają znaczenia.

Komputer czy konsola?

No dobra, wracając jednak do tematu, który chciałem poruszyć. Komputer czy konsola? Pytanie, które sobie zadaje wiele osób i pewnie nie raz doprowadzało ono do sprzeczek.

Jeśli celem jest wyłącznie granie w gry, to odpowiem tymi słowami – gry są robione pod konsole. A co do pecetów – komputery są robione pod gry.

Te dwa zdania powinny wszystko wyjaśnić. Konsole są najlepsze do gier pod kątem jakości do ceny. Komputery są znacznie droższe, potrafią zrealizować znacznie więcej zadań (z punktu gamingowego, zupełnie bezsensowne – po co…?).

Komputer i ogromny minus – system operacyjny!

Oczywiście pod kątem graficznym oraz pod kątem ilości fps, pecety często drastycznie biją konsole. Kosztują też zwykle 3, a nawet 5 razy więcej i co najgorsze, trzeba je modyfikować co jakiś czas, gdy zaczyna brakować im mocy obliczeniowej.

Komputery mają też spory minus – system operacyjny. Jeśli mowa o grach, to z pewnością też mowa o Windows. Na innych systemach nie ma tak dużej ilości dostępnych gier. Sam Windows jest jednak dość słabo zoptymalizowany, aktualizacje często przynoszą niepożądane zmiany skutkujące pogorszeniem działania.

W najgorszych przypadkach, szczególnie przy własnych konfiguracjach sprzętowych, gry wręcz nie działają, zawieszają się ze względu na brak współpracy między podzespołami lub sterownikami.

Wiecie – jak coś jest do wszystkiego, to zwykle wykonuje wszystko, ale znacznie gorzej… . Dlatego konsole za 1000-2000 zł (na przestrzeni czasu, cena spadła), świetnie sobie radzą z grami przez okres 7 lat (tyle czasu minęło od premiery obecnej generacji konsol). Tymczasem PC za tą cenę nie są w stanie uciągnąć najnowszej gry w dniu zakupu. No chyba, że satysfakcjonuje Was minimalna ilość detali, niska rozdzielczość i stabilne 10-15 fps.

Podsumowanie

Oczywiście na konsoli pisarz nie napisze książki, uczeń nie odrobi zadania, itd. Jednakże pytanie konsola czy pecet odnosi się wyłącznie do strefy gracza. Tutaj zdecydowanie dominują konsole jako produkty, pod które robione są gry, a nie na odwrót (jak w przypadku PC).

Dodatkowe elementy i funkcje komputera, absolutnie nie można brać pod uwagę w tym porównaniu. To byłoby bezsensowne, niczym porównywanie fotela w salonie przy rozpalonym kominku, do fotela w wózku widłowym na hali.

Udowodnij, że nie jesteś BOTEM... *

REKLAMA

Laptopy i komputery - zobacz ceny